top of page

1.

Psychoterapia
Indywidualna
Dorosłych

Psychoterapia psychodynamiczna toczy się w oparciu o relację terapeutyczną, czyli silną, zaakceptowaną obustronnie więź między pacjentem, a terapeutą. We współczesnej formie sesja terapeutyczna w nurcie psychodynamicznym odbywa się „twarzą w twarz” (uczestnicy siedzą naprzeciwko siebie). Pacjent jest zachęcany do swobodnego dzielenia się swoimi myślami, fantazjami i skojarzeniami, uzyskując szczególne przyzwolenie na wprowadzanie treści wstydliwych, skrywanych w codziennym życiu. Terapeuta dostosowuje swoją aktywność do aktualnych potrzeb i możliwości pacjenta, „podążając” za wspomnianą już wcześniej dynamiką jego przeżyć psychicznych, poszukuje wspólnie z pacjentem nowego rozumienia, nie doradza.

 

W warunkach dających poczucie bezpieczeństwa i psychicznego komfortu towarzyszy pacjentowi w przepracowaniu trudnych wątków z jego życia, rozwiązaniu nieświadomych konfliktów, zredukowaniu przymusu powtarzania dysfunkcyjnych strategii działania. Korzystając z mechanizmu przeniesienia (wyrasta ono z przekonania, że w trakcie procesu terapeutycznego pacjent zaczyna „przenosić” na terapeutę swoje uczucia, które w przeszłości żywił względem ważnej dla niego osoby, będącej być może w centrum emocjonalnego konfliktu; identyfikacja ta najczęściej dotyczy jednego bądź obydwu rodziców) terapeuta umożliwia pacjentowi przeżycie korekcyjnego doświadczenia emocjonalnego, które warunkuje trwałe zmiany w jego osobowości, stając się bazą do wprowadzania korzystnych zmian w funkcjonowaniu.

Terapia indywidualna prowadzona jest podczas spotkań, w których uczestniczy wyłącznie Psychoterapeuta i Pacjent i opiera się przede wszystkim na wytworzeniu relacji terapeutycznej, opartej na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa.

W trakcie spotkania rozmowa ukierunkowana jest na pracę nad określonymi trudnościami. Terapia indywidualna może dotyczyć zarówno osób dorosłych, jak i młodzieży oraz dzieci. 

Spotkania odbywają się o stałej porze i trwają 50 minut.

Psychoterapia indywidualna skierowana jest do osób, które w swoim życiu doświadczają:

  • trudnych uczuć w relacji z samym sobą – brak akceptacji siebie, obniżanie własnej wartości,

  • braku umiejętności rozpoznawania własnych potrzeb, uczuć, pragnień,

  • braku umiejętności radzenia sobie ze stresem, trudnymi wspomnieniami z przeszłości,

  • bolesnych stanów emocjonalnych, jak lęk, smutek, przygnębienie, złość, brak sensu życia, samotność,

  • trudności w relacjach z bliskimi osobami – rodzicami, dziećmi, małżonkiem, partnerem,

  • kłopotów w istniejących związkach – zdrady, rozwód, trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji.

 

 

Celem psychoterapii indywidualnej jest dążenie do zmiany funkcjonowania poprzez zrozumienie destrukcyjnego wpływu schematów kierujących życiem Pacjenta, rozpoznanie ich i przejęcie nad nimi kontroli.

W ten sposób pacjent uwalnia się od doświadczanych trudności i wypracowuje nowe sposoby radzenia sobie.


W procesie psychoterapii terapeuta towarzyszy Pacjentowi w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań poradzenia sobie z trudnościami, z jakimi zmaga się na co dzień. Tempo procesu terapeutycznego uzależnione jest od gotowości Pacjenta.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto skorzystać z psychoterapii lub nie wiesz, z jakiego rodzaju terapii skorzystać proponujemy Ci w pierwszej kolejności konsultację psychoterapeutyczną z psychoterapeutą, aby wybrać najlepszą dla Ciebie formę pomocy.

Dopiero po tym podejmiesz decyzję o rozpoczęciu psychoterapii.

PSYCHOTERAPEUTA

ul. Mokotowska 24, Warszawa

mokotowska24.pl@gmail.com

(Rejestracja Pacjentów)

tel: +48 791 064 747

w godz. 09:00 - 21:00

Pon - Pt:    9:00 - 21:00

​​Soboty:     9:00 - 21:00

​Niedziele: 9:00 - 21:00

© 2023 by mokotowska24.pl

Psychoterapia Warszawa – Psychoterapeuta Warszawa - Psycholog Warszawa

Psychoterapeuta Dzieci i Dorosłych – Psycholog dziecięcy – Warszawa

bottom of page